1
Merhaba 👋
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

BÖLGELERE GÖRE ISI YALITIM KALINLIKLARI

2000 Yılında yürürlüğe giren binalarda ısı yalıtım genel teknik şartnamesinde tüm illerimizin dahil olduğu Türkiye ısı yalıtım haritası çıkarılmıştır.Bu haritada ülkemiz illerimizin içersinde bulunduğu iklim şartları göz önüne alınarak 4 e bölünmüştür.Yapılarınızda duvar örmelerde kullandığınız tuğla ve gaz beton malzemeler ısı yalıtım levhasının kalınlığını iklim şartlarından sonra belirleyen en önemli faktörlerdir. Aşağıdaki tabloda 1de iklim haritasına göre tüm illerimizin dahil oldukları bölgeyi, tablo 2de de bölgelere göre ve kullanılan tuğla ve gaz beton tercihlerine göre tatbik edebileceğiniz ısı yalıtım levhası kalınlıklarına görebilirsiniz.

TS 825 ISI YALITIM GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ İLLERE GÖRE DERECE GÜN BÖLGELERİ (EK-1A)

1.BÖLGE DERECE GÜN İLLERİ

ADANA AYDIN İÇEL OSMANİYE ANTALYA HATAY İZMİR İli 2.bölge olupda kendisi 1.Bölgede olan Belediyeler AYVALIK (Balıkesir) DALAMAN (Muğla) FETHİYE (Muğla) KÖYCEĞİZ (Muğla) BODRUM (Muğla) DATÇA (Muğla) GÖKOVA (Muğla) MARMARİS (Muğla) MİLAS (Muğla)

2.BÖLGE DERECE GÜN İLLERİ

ADAPAZARI ÇANAKKALE İSTANBUL ORDU TEKİRDAĞ ADIYAMAN DENİZLİ KAHRAMANMARAŞ RİZE TRABZON AMASYA DİYARBAKIR KİLİS SAMSUN YALOVA BALIKESİR DÜZCE KOCAELİ SİİRT ZONGULDAK BARTIN EDİRNE MANİSA SİNOP BATMAN GAZİANTEP MARDİN ŞANLIURFA BURSA GİRESUN MUĞLA ŞIRNAK İli 3.Bölgede olupda kendisi 2.Bölgede olan Belediyeler HOPA (Artvin) ARHAVİ (Artvin) İli 4.Bölgede olupda kendisi 2.Bölgede olan Belediyeler ABANA (Kastamonu) BOZKURT (Kastamonu) ÇATALZEYTİN (Kastamonu) İNEBOLU (Kastamonu) CİDE (Kastamonu) DOĞANYURT (Kastamonu)

3.BÖLGE DERECE GÜN İLLERİ

AFYON BURDUR KARABÜK MALATYA AKSARAY ÇANKIRI KARAMAN NEVŞEHİR ANKARA ÇORUM KIRIKKALE NİĞDE ARTVİN ELAZIĞ KIRKLARELİ TOKAT BİLECİK ESKİŞEHİR KIRŞEHİR TUNCELİ BİNGÖL IĞDIR KONYA UŞAK BOLU ISPARTA KÜTAHYA İli 1.Bölgede olupda kendisi 3.bölgede olan Belediyeler POZANTI (Adana) KORKUTELİ (Antalya) İli 2.Bölgede olupda kendisi 3.Bölgede olan belediyeler MERZİFON (Amasya) DURSUNBEY (Balıkesir) ULUS (Bartın) İli 4.Bölgede olup kendisi 3.bölgede olan Belediyeler TOSYA (Kastamonu)

4.BÖLGE DERECE GÜN İLLERİ

AĞRI ERZURUM KAYSERİ ARDAHAN GÜMÜŞHANE MUŞ BAYBURT HAKKARİ SİVAS BİRLİS KARS VAN ERZİNCAN KASTAMONU YOZGAT İli 2.Bölgede olupda kendisi 4.bölgede olan Belediyeler KELEŞ (Bursa) ŞEBİNKARAHİSAR (Giresun) ELBİSTAN (K.Maraş) MESUDİYE (Ordu) ULUDAĞ (Bursa) AFŞİN (K.Maraş) GÖKSUN (K.Maraş) İli 3.Bölgede olupda kendisi 4.Bölgede olan Belediyeler KIĞI (Bingöl) PÜLÜMÜR (Tunceli) SOLHAN (Bingöl)

TS 825 ISI YALITIM KURALLARI STANDARTI

Tavsiye edilen ısı geçiş katsayılarına uygun olarak elde edilen bölgesel ısı yalıtım levhası kalınlıkları. Tablo 1. Isı Yalıtım Bölgelerine Göre Tavsiye Edilen Toplam Isı Geçiş Katsayıları (U = K Değerleri)


EK-2A

YAPI ELEMANI DERECE-GÜN BÖLGESİ ISI YALITIM LEVHASI KALINLIĞI
Gaz Beton (Ytong) 1.BÖLGE
2.BÖLGE
3.BÖLGE
4.BÖLGE
2 CM
3 CM
4 CM
6 CM
Düşey Delikli Tuğla 1.BÖLGE
2.BÖLGE
3.BÖLGE
4.BÖLGE
2 CM
3 CM
4 CM
6 CM
Yatay Delikli Tuğla 1.BÖLGE
2.BÖLGE
3.BÖLGE
4.BÖLGE
3 CM
4 CM
5 CM
6 CM
Betonarme Perde Duvar 1.BÖLGE
2.BÖLGE
3.BÖLGE
4.BÖLGE
4 CM
5 CM
6 CM
7 CM

1.2.1 Isı İletkenlik Katsayısı

Isı iletkenlik katsayısı, malzemelerin bir¬birine dik mesafedeki, 1 m²’ lik iki yü¬zeyi arasından sıcaklık farkı I°C olduğun¬da birim zamanda geçen ısı miktarıdır ve birimi W/mK'dir. IS0 ve CEN Standardı¬na göre ısı iletim katsayısı 0,065 W/mK değerinden küçük olan malzemeler ısı ya¬lıtım malzemesi olarak tanımlanır ve ısı yalıtım malzemelerinin seçiminde en be¬lirleyici özelliktir. Zira ısı iletkenlik katsa¬yısı ne kadar düşükse, sistemler o dere¬ce yüksek ısı yalıtım direncine sahip olmaktadır. Diğer malzemeler ise, yapı malzemesi olarak kabul edilir. Düşük ısı iletkenlik katsayısına sahip mal¬zemeler en yüksek ısı iletim direncine sa¬hip olduğu için yüksek ısı yalıtım per¬formansını sağlarlar. KAYNAK-İZODER